Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartym spotkaniu online w ramach cyklu wykładów eksperckich „Priorytety współpracy europejskiej”, adresowanych do przedstawicieli sektora kultury.
Celem cyklu wykładów online „Priorytety współpracy europejskiej” jest podniesienie kompetencji i poszerzenie wiedzy potencjalnych wnioskodawców, dotyczącej priorytetów komponentu Kultura w programie Kreatywna Europa.
Każde ze spotkań dotyczy wybranego priorytetu – m.in. rozwoju publiczności, nowych modeli biznesowych czy promocji kultury poprzez nowe technologie. Nasi eksperci opowiadają o wybranych zagadnieniach i przedstawiają najlepsze praktyki z danego obszaru tematycznego.
Mamy nadzieję, że wykłady zainspirują Państwa do realizacji projektów międzynarodowych w ramach wybranego priorytetu.
„Fundamentalna różnica pomiędzy Nie wiesz? a Jak myślisz?, czyli jak budować edukację na niewiedzy” – webinarium
9 czerwca 2020, godz. 11.00-12.30
Edukacja kulturowa to cel i podstawa większości projektów realizowanych w obszarze kultury: adresatami działań są nie tylko profesjonaliści sektora kultury i znawcy sztuki, ale szeroka grupa odbiorców, którzy niekoniecznie mają i też – wcale nie muszą – mieć profesjonalnego przygotowania do „odbioru” sztuki i uczestnictwa w kulturze, a dodatkowo – mają różne zaplecza kulturowe.
Wykład ekspercki Agnieszki Wojciechowskiej-Sej „Fundamentalna różnica pomiędzy Nie wiesz? a Jak myślisz?, czyli jak budować edukację na niewiedzy” poświęcony będzie szerokiemu rozumieniu roli i zakresu edukacji kulturowej – od klasycznej koncepcji przygotowania do odbioru sztuki do animacji kulturowej, łączącej w sobie także animację społeczną.
Agnieszka Wojciechowska-Sej – historyczka sztuki i podyplomowa pedagog, edukatorka. Od 2008 roku pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi w Dziale Edukacji. Programuje i realizuje działania edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych. Szczególnym obszarem zainteresowania są niestandardowe wykłady na banalne tematy. Wierzy, że aby poznać i zrozumieć sztukę aktualną dobrze jest mieć solidne podstawy i nie pogardzać włoskim odrodzeniem. Interesuje ją reakcja widza, słuchacza, odbiorcy sztuki nowoczesnej, załamuje upadający poziom wiedzy i zainteresowań kulturą.
Jest jurorką Olimpiady Artystycznej, współtworzy programy szkoleniowe dla animatorów kulturowych i edukatorów muzealnych na zlecenie NIMOZ-u. Jest współautorką „Książki do zobaczenia” – zestawu instrukcji, jak twórczo patrzeć na rzeczywistość, a także scenariuszy do programu telewizyjnego „Kulturanek” zrealizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i TVP Kultura. W latach 2016-2017 współtworzyła polską odsłonę międzynarodowego projektu „Translocal: Museum as a Toolbox”, realizowanego ze wsparciem programu Kreatywna Europa komponent Kultura, której wizualnym efektem była partycypacyjna wystawa FIND ART, kuratorowana przez łódzkich gimnazjalistów i licealistów. W latach 2016-2018 pracowała jako koordynatorka łódzkiej odsłony programu Bardzo Młoda Kultura – Koalicje Kultury, w ramach której prowadziła warsztaty szkoleniowe z kreatywnego myślenia, niestandardowych działań w przestrzeni kultury, otwartej interpretacji dzieła kultury w ramach programu Kultura Tędy oraz na zlecenie Centrum Praktyk Edukacyjnych. Ekspertka Akademii Miasta w ramach Festiwalu Malta (2018), NieKongresu Animatorów Kultury Poznaniu (2018), Muzealnego Think-tanku organizowanego przez Muzeum Śląskie i Muzeum POLIN (2019) oraz seminarium i warsztatów w ramach Kaliningradzkiego Festiwalu Muzeów – Dziecięce programy w Muzeach dla Dorosłych (2019). Uczestniczka poznańskiej edycji TEDx Talks „Do we really have to?” (2018). Obecnie pielęgnuje klub ms17 – młodzieżową grupę zapaleńców odpowiedzialną za budowanie programu towarzyszącego do wystaw w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Spotkanie odbędzie się w formie webinarium we wtorek 9 czerwca 2020 roku w godzinach 11.00-12.30.
Udział w webinarium jest bezpłatny. Zapisy na spotkanie przyjmujemy do dnia 8 czerwca br. (poniedziałek) do godziny 17.00 bądź do wyczerpania miejsc.
REJESTRACJA ZAMKNIĘTA: limit miejsc został wyczerpany – dziękujemy za tak duże zainteresowanie spotkaniem!
Informacje o kolejnych wykładach już wkrótce.
Zachęcamy do udziału!